Vi er i skumringstimen, men der er både lys nat og mørk nat. Pas også på hvor hun sidder, for hvis det er i karmen må det vel være et åbent vindue ud mod haven, og nogle ´hendøende flammer´ kommer fra et eller andet ildsted. Men hvor. Noget kunne tyde på en brændeovn (altid sexet) med billedet: det ´lunende tæppe´. Jeg kan godt lide bogstavrimene ´bluse´, ´behagelige, bevares´. B er en dejlig blød læbelyd der åbner for det tilknappede.
Om der kommer en håndværker og flår knapperne op - eller blot pudser vinduer, mens han bander saftigt på en vilkårlig dialekt - til stor morskab for hende … om hun smider både dit, dat, dut og sutsko … eller om hun på anden vis finder forløsning i livet, fremfor at lune sig i skæret af længst svundne eskapader …. Vi får se ….
Meget fin sanselig start med hurtig skitset personkarakteristik der åbner for et erotisk plot. Mon der kommer en håndværker forbi?
Syntes at det lyder som en der er kommet væk fra noget som hun har været i alt for længe
Alle og alt kan trænge til en kærlig hånd, - både, hanner, hunner og huse.
Knuden i nakken kan løsnes.
En række veldoserede og præcist placerede strøg og tryk kunne såmænd nok også få knapperne i skjorten til at springe.
Og det i sko der både inviterer til buk og Bardot eller dut…