De kommende dage er jeg i strålende humør. Huset bliver hovedrengjort, jeg planter nye roser, maler stakit, og jobmæssigt får jeg leveret den bedste præsentation længe - får endda en mail fra vores amerikanske COO med et “well done”. Store ord fra en mand fra Texas, der er kendt for ikke at strø om sig med ros.
Da jeg taler med min mand, bemærker han mit humør og spørger, hvad der er sket i hans fravær siden jeg er så fuld af energi?
Jeg får straks billederne af manden fra båden på nethinden, hans pik, hænder, mit hjerte slår så stærkt at jeg frygter min mand kan høre det, men jeg mumler noget med et nyt kosttilskud specielt til kvinder i min alder. Ikke helt forkert - har spist det den seneste måned - men uden anden effekt end at jeg kan smage ingefær hele dagen.
Men noget er ændret. Jeg sover for første gang i lang tid 8 timer.
Da jeg vågner torsdag morgen, føler jeg mig frisk og klar til dagen. Jeg kunne egentlig godt ha rejst i dag, men da vi bookede billetter vidste vi ikke hvor længe min opgave på arbejde ville tage, så nu kan jeg se frem til et par dage uden arbejde og uden planer. Det er ukendt luksus. Men jeg elsker det.
Forleden shoppede jeg “privat”. En lille citrusagtig vibrator, der efter sigende skulle få alle kvinder til at komme.
En sms fra DAO siger den er leveret. Jeg er lige trådt ud af badet og tager en tynd, hvid silkemorgenkåbe omkring mig og går spændt ud til postkassen.
Efter at avisen er elektronisk er det sjældent vi får post og nøglen til postkassen driller, men jeg får den op. Pakken er diskret sort og jeg glæder mig til at åbne den. Hvis den bare kan halvt så meget som den lover…. Jeg skal til at gå ind, da jeg ser hovedet af en velkendt hund. Overvejer om jeg kan nå ind, uden at blive opdaget, men for enden af linen ser jeg kvinden, der kvidrer et “godmorgen”. Jeg smiler til hende, hun gør mine til at stoppe op og jeg trækker morgenkåben tættere omkring mig. Pludselig bevist om at man nok kan se mine brystvorter igennem den. Men .. hun er jo læge .. og har jo også for nyligt set mig nøgen.. så…
Kvinden har åbenbart oceaner af tid og jeg svarer høfligt på, hvad roserne hedder (new dawn) hvor længe vi har boet her (5 år), om jeg har prøvet den nye fiskerestaurant (nej, har hørt at kvaliteten ikke var i top) og hvad min parfume hedder, for jeg dufter så dejligt og hun kan altid genkende mig på duften.
Jeg frygter et kort øjeblik, at hun kende til affæren, men der er intet der tyder på det. Så siger hun “du har set min mand?”. Jeg bliver helt rød i kinderne, hun bryder ud i en perlende latter “nej, nej, ikke set på den måde.. mødt ham. Vi har været gift i 35 år så det er mange år sigen jeg har overvejet om han har set en anden kvinde” siger hun og laver situationstegn omkring “set”. Hun er køn når hun smiler - hun har sikkert været meget smuk engang.
Jeg når ikke at sige mere før hun siger “ja han fortalte at I havde stået og talt forleden og at hundene også legede sammen..”
Ja! siger jeg lettet. Og tænker, at hundene ikke er de eneste, der legede. At jeg legede med hans pik .. lod de våde læber omkranse den, tungen løbe ned af skaftet. Han havde lukket øjnene hårdt i, endnu engang forsøgt at sige, at han ikke var vant til det, at han ikke troede kvinder kunne li’ det. Jeg havde smilet så godt jeg kunne med pikken i munden og sagt, at vi kvinder jo er så forskellige. Jeg vil næsten sværge på at han hviskede et “heldigvis” men han ville ikke gentage det.
Det går op for mig, at jeg ikke hører efter, for kvinden ser spørgende på mig. “Undskyld” siger jeg helt perpleks “jeg hørte ikke det sidste”?
“Jeg har også en dårlig vane med at tale for hurtigt - det siger min mand også. Utrolig jeg ikke har lært det”. Hun griner. “Jeg spurgte om du kender det med, at man bliver urimelig sur på sin mand”
Jeg smiler tilbage, endelig noget jeg kan tale med om. Min mormor var fransk, så jeg har 25% franske aner, og til tider lidt temperament. Mit temperament er både min blessing og min curse, men det positive er, at jeg er passioneret, så jo… det er jo nok sket…
Kvinden fortsætter ufortrødent: "Han havde jo bare taget hunden med ud at sejle forleden. Men jeg blev så sur, fordi vi begge ved, at kræet bliver lige så søsyg som mig. Men det var jo sådan en flot dag, og jeg blev kaldt på arbejde, så jeg forstår ham godt."
Hun fortæller, at hun har besluttet at tage med ud at sejle noget mere. De har også talt om, at de gerne vil se nogle flere mennesker. "Jeg kender jo din mand fra tennisklubben. Ja, jeg spiller tennis, selvom jeg ikke er i så god form," siger kvinden og peger ned ad sig selv og de fyldige former.
Jeg ved ikke lige, hvad jeg skal sige; andre kvinders kroppe og vægt er ikke noget, jeg har en holdning til. Men jeg behøver ikke sige noget, for hun er allerede videre. “Så jeg tænkte på, om du og din mand ikke kunne tænke jer at komme og spise på båden i morgen? Så slår jeg to fluer med ét smæk - vi får set nogle nye mennesker, og vi kan tage en lille sejltur”.
Jeg når at tænke, at det nok ville være det værste jeg kunne forstille mig, men siger høfligt “det lyder rigtig hyggeligt, men min mand er allerede taget i forvejen til Frankrig - ned til vores sommerhus. Men måske en anden gang?”
Det falder mig nemt at lyve om årsagen - for jeg kan jo dårligt sige, at jeg ikke tør være i rum med hendes mand, som gav mig så mange orgasmer at jeg opgav at tælle..
"Så du er helt alene hjemme?" spørger hun nysgerrigt. Intetanende om hvor det bærer hen svarer jeg: "Ja, jeg flyver først søndag aften." Hendes øjne lyser op. "Jamen, så kan DU da bare komme” siger hun fornøjet. Jeg tøver et splitsekund, vil formulere et svar men er for langsom, og før jeg ved af det, har vi lavet en aftale. "Klokken 17," siger kvinden med et glimt i øjet. "Båden hedder Sea Dust og ligger nede i havnen."
"Sea Dust?" spørger jeg undrende.
"Ja, den hedder rigtigt Sea Lust, men det lyder jo som noget helt andet, så jeg har omdøbt den til Sea Dust," griner hun. "Navnet er altså noget misvisende, der er vist ikke meget “lust” over den," tilføjer hun med et sigende smil. Jeg bider mig i læben. Jeg kunne sige så meget her.
"Vi ses," siger hun og vinker.
Da hun er gået, ryster jeg på hovedet. Hvordan kunne det ske? Jeg tøvede i to sekunder, og nu har jeg en aftale.
Jeg må melde fra... måske sige, at jeg er blevet syg, eller at jeg har fået en vigtig arbejdsopgave, der kræver min opmærksomhed. Jeg kunne også sige, at jeg har fået en uventet familiebegivenhed.
Det gør jeg... jeg har det straks lidt bedre. Jeg melder fra i morgen.
Jeg tager min pakke med ind, laver en kop kaffe - sort og stærk - og åbner pakken. Jeg bliver lidt skuffet. Den ser ud af ingenting. Bevares, det er en flot æske med pink silkepapir og glimmer. En såkaldt håndskrevet note: "We hope that you will enjoy this." Men det ligner virkelig ingenting. Mon jeg er blevet snydt? Jeg er normalt ikke til fals for reklame og nærer en mistro mod alt, TikTok har gjort populært. Til mors dag fik jeg Dubai-chokolade. Hvad er der galt med lækkert undertøj? Eller øreringe? Man kunne argumentere for, at jeg har nok af begge dele... især undertøj... men... chokolade?
Jeg tager mit nyindkøbte legetøj op.
Det ligner bare en bold udformet som en citrusfrugt. Den er let. Glat. Lægger den fra mig, men tager den så op igen. Jeg har lige været i bad, så hvis jeg skal teste den er det ikke i badet. Jeg går op i soveværelset. Det er stadig varmt men der er mere vind. Gardinerne blafrer. Måske kunne jeg sige at jeg var bange for at blive søsyg og aflyse. Men husker så vinden skulle aftage i nat.
Jeg lukker vinduet og lægger mig på sengen. Morgenkåben åbner sig, jeg lægger mig på ryggen og lukker øjnene. Fluks kommet jeg til at tænke på da hans mund og tunge legede med min klitoris, han nærmest sugede den til sig og jeg kom i en orgasme så voldsom, at jeg næsten var ved at besvime. Jeg tænder for den lille gule frugt, den summer svagt og min mistro forstærkes. Jeg har ikke læst instruktionen, tænker det vil give sig selv hvordan sådan en bruges. Jeg trykker på den eneste knap der er og den skifter til en mere brummende lyd. Jeg sætter fingeren på og kan mærke vibrationerne mod den glatte plastik. Kigger på den, og beslutter mig for at give det chance.
Selvom jeg godt ved at jeg er alene hjemme, tjekker jeg alligevel at døren er låst. Det er den. Den eneste der er hjemme, er hunden Coco, og hun ligger i sin kurv og sover.
Jeg går ovenpå igen og lægger mig på sengen. Sætter det lille apparat mod mit inderlår og bevæger mig langsomt op. Overrasket opdager jeg at min krop reagerer. Det føles som om 100 sommerfugle slippes løs i min mave, og jeg gisper da apparatet finder min klit. Jeg fjerner det lidt igen. Skal lige vænne mig til tanken om, at jeg åbenbart reagerer så hurtigt. Men så sætter jeg den på, lukker øjnene, trække vejret dybt, og drømmer mig tilbage på båden. Jeg kan næsten mærke hans stærke arme, dufte hans after shave, der både var karakteristisk og diskret. Jeg sukker af lyst og længsel og kan ikke sige hvor lang tid der går, men jeg mærker de karakteristiske små sammentrækninger. Jeg mærker efter - jeg er våd. Smiler for mig selv da jeg husker hans reaktion. “Drivvåd lille pige”. Måske er det fordi jeg er så tydeligt kan se ham for mig. Måske er legetøjet bare fantastisk. For før jeg ved af det, vrider jeg mig i den næst-bedste orgasme jeg har fået i mange år..
Hvad gjorde udfaldet tænker jeg efterfølgende? Det lille gule legetøj eller tankerne om ham?
Jeg ved det ikke, men føler at jeg må tale med ham inden vi mødes. Sjovt nok kender jeg ikke hans navn, så jeg må slå op på Le Rêve klinikkens hjemmeside. Han hedder Anders. Anders Moreau. Jeg rynker brynene. Mon han er fransk?
Jeg tager en hurtig beslutning og ringer op. Nej, jeg vil hverken trykke 1 for at høre åbningstider, 2 for GDPR, eller aflyse operation. Jeg trommer i bordet med de lange negle mens jeg utålmodigt venter på at få et rigtigt menneske i røret. Endelig kommer jeg igennem, receptionistens energi nærmest lyser ud af telefonen. Anders sidder i møde, men hun kan da lægge en besked. Hvem må hun sige har ringet? Jeg mumler, at jeg selv går i møde, så jeg vil ringe senere. Receptionisten siger med en stemme, der oser af overskud, at jeg nok ikke får held med det, da han går på ferie – men hun kan stille mig om til en anden? Den ledende overlæge er på job, eller hun kan bede Anders om at ringe tilbage? Jeg takker nej og lægger på.
Jeg føler en blanding af irritation og lettelse, for... Jeg vil jo gerne se ham igen. Men vil min krop afsløre mig?
Jeg beslutter mig for at dukke op, bruge et par timer med dem, og så tage hjem. Derefter vil jeg glemme ham. Det, der skulle have været lidt for sjov, ender med at fylde mit sind langt mere, end jeg ønsker.
***
Fredag står jeg foran spejlet og overvejer, hvad jeg skal tage på. Jeg vil gerne se godt ud, men ikke for opsigtsvækkende. Jeg vælger en elegant, men diskret hørkjole i mørkeblå, der fremhæver mine øjne uden at være for prangende. Åbner skuffen med undertøj, det bliver et mørkeblåt aubade sæt i blonde. G streng. Blå sandaler med lidt hæl.
Jeg tilføjer et par enkle øreringe og en let makeup. Svagt røde læber. Jeg vil gerne føle mig selvsikker og komfortabel, men ikke ligne en der her anstrengt sig. Et enkelt sprøjt af den gode parfume og jeg er klar.
Jeg fanger et glimt af mig selv i spejlet. Det går an.
Jeg finder nøgler og skal til at låse mig ud da en pludselig indskydelse får mig til at krænge trusserne af og lægge dem i min taske. Jeg ved ikke hvorfor. Men det føles rart.
Denne gang har jeg ingen problemer med at finde båden, og da jeg ankommer, ser jeg straks kvinden. Hun sidder på dækket med et glas hvidvin i hånden. "Aiii, hvor er det dejligt at se dig," siger hun og giver mig et kram. "Vi fik aldrig præsenteret os. Jeg hedder Birgitte, og min mand hedder Anders." Jeg er tæt på at sige, at jeg godt ved det, men tager mig i det. Det ville være svært at forklare, hvordan jeg ved, at Anders’ telefon siger navnet Birgitte, når hun ringer, og at jeg i går forsøgte at ringe til Anders på hans arbejde. Så jeg nøjes med at nikke og giver hende ret i, at det er sjovt, vi ikke kender hinandens navne, når vi har talt så meget sammen, og siger, at jeg hedder Catherine.
"Anders er lige inde på havnen for at hente flere isterninger," siger hun, men når ikke at afslutte sætningen, før han dukker op. Da jeg ser ham, springer mit hjerte et slag over. Han er om muligt endnu pænere, end jeg husker ham. Og jeg kan pludselig ikke tænke på andet end .. sex..
Anders giver mig formelt hånden. "Hyggeligt at se dig, synd din mand ikke kunne deltage," siger han høfligt. Det er ikke til at se på ham at de hænder har været overalt på min krop.
Birgitte skænker mere vin op, og jeg fornemmer, at det ikke er hendes første glas. Hun rækker mig et glas, og vi skåler. Anders takker nej til vin og siger, at han venter og tager en Ramlösa i stedet – han skal jo styre båden.
Den kommende time går langt bedre end jeg frygtede. Vi drikker vin, skåler for det gode sommervejr og især for gode naboer – selvom vi strengt taget ikke er naboer. Birgitte taler uafbrudt, og jeg skal anstrenge mig for at følge med. Men hun er sød, og stemningen er god.
Hun spørger om jeg er vant til at sejle og jeg mumler noget med ikke så meget på det seneste, men at jeg godt kan li’ det.
Jeg bliver pludselig opmærksom på at Anders står præcis det sted som han stod, da jeg lynede hans bukser ned. Måske husker han det også, for et lille smil kruser om mundvigen.
Vi sejler ud, taler om job, børn, hundene og vores sommerhus i Frankrig. Da hun skal til at skænke endnu et glas vin, men spilder, minder Anders hende kærligt om, at hun fik voldsomme tømmermænd sidste gang hun sejlede og drak vin. Hun sukker og siger, at det er den bedste måde at glemme at hun ikke kan lide at sejle.
Vi sejler lidt videre og så kaster vi anker. Det er en smuk aften, vi spiser forret; grillede rejer, stykker af mango, en hummerskals-mayo og nybagt brød. Hovedretten, grillet pigvar, kommer på bordet, jeg har fået et par glas vin og slapper af og er overbevist om at jeg nok skal komme gennem aftenen. Lige indtil Birgitte siger “uh jeg synes båden vipper”. Hun er bleg. Anders skænker vand, men hun ryster på hovedet. “Vil du tilbage i havn” spørger han omsorgsfuld og hun nikker.
Jeg er lettet, klokken er kun 19 og ingen har opdaget noget. Men så siger hun “Catherine, du bliver bare, så kan I snakke videre, I elsker jo begge Frankrig og det er så dejligt med selskab”.
Denne gang er jeg hurtig til at sige nej, jeg må også hellere komme hjem, men hun afbryder og siger henvendt til Anders “er det ikke rigtig at vi sådan har glædet os Catherines selskab”? Hun venter ikke på svar og lægger nok ikke mærke til hans lidt afmålte “jo-da”.
Hun afleverer den sidste altafgørende pointe: “jeg har jo også lavet desserter, de står i den lille køletaske. Og hvis I ikke spiser dem ved vi godt at jeg ender med at spise dem i morgen - og jeg er jo egentlig på kur. Vil du ikke blive”?
Hun ser på mig og der er noget næsten bedende i hendes stemme. Eller er det noget jeg bilder mig ind?
En ting er sikkert: min krop ved at hun lige har foreslået at jeg skal være alene med hendes mand. Jeg behøver ikke engang se på mit Apple Watch for at vide at min puls er høj.
Jeg nikker. Endnu engang har jeg ladet mig overtale.
Da Birgitte er sat af, sætter Anders sig over for mig. Åbner en flaske vin - en Chateau Belle Coline. Han slynger vinen rundt i glasses, ikke som en der for nyligt har været på smart vinsmagningskursus, men som en der godt kan li’ vin. Uprætentiøst. Underspillet.
“Belle Coline… Belle Catherine”, siger han. “Coline betyder bjergtop” siger jeg for at sige noget…
“Mmm”. Siger han og ser på mig. “Det ved jeg. Min far er fransk. Jeg er vokset op med Charles Aznevour i radioen og Le Monde på søndagsbordet”.
“Hør… siger jeg.. “jeg prøvede at sige nej men…”. Han afbryder mig. “Det ved jeg. Og jeg blev også overrasket da min kone sagde at hun havde inviteret dig. Men også glad”
En sms fra Birgitte tikker ind på hans telefon, et foto af hende i seng med en bog og et stort glas vand - hun beder ham om at hilse og sige tak fordi jeg ville blive.
Jeg nikker og siger at hun er sød og er par andre høflige fraser. Jeg mener det faktisk - hun er meget sød. “Kom” siger han og klapper på pladsen ved siden af ham. Jeg ryster på hovedet.. “jo” siger han. Han tager min hånd og kærtegner håndleddet og lidt af armen. “Slanke arme” siger han. Jeg griner og siger, at man ikke scorer mig ved at give mig falske komplimenter ..
“Hvad skal man så gøre” spørger han? Jeg svarer ikke - jeg ved ikke hvad jeg vil.
“Kom” siger han igen. Jeg ved ikke hvorfor, men jeg rejser mig tøvende. Lidt usikker på benene - ikke kun pga vinen. Jeg sætter mig med lidt afstand til ham. Det er jo så forkert.
Han kigger nu på mine ben. Også slanke ben siger han. Og lange. Jeg griner og overgiver mig. Han tager fat i min ankel og lader fingrene stryge op og ned af underbenet. Jeg ved ikke, hvad der sker men jeg sukker af nydelse og spreder automatisk benene lidt. Så husker jeg pludselig at jeg tog trusserne af og rødmer.
“Du blusser i kinderne lille pige” siger han? Hans stemme er hæs og jeg ser at hans pik har rejst sig bag stoffet. Han bevæger sig længere op, og da hans fingre møder fissen uden den forventede modstand fra et par trusser ser han overrasket på mig.
“Fuck hvor er du fræk. Og liderlig”
“Undskyld” siger jeg og mener det. Han ryster på hovedet. Vildt. Lader nu to fingre lege og før jeg ved af det, fingerknepper han mig. Om det er vinen, spændingen, det forbudte eller bare hans magiske fingre ved jeg ikke men jeg kommer i en intens orgasme. Wauw.. siger han.
Her kunne jeg ha slået blikket ned, undskyldt mig og tager hjem, men gør det ikke. Jeg sætter mig derimod oven på ham. Min våde fisse mod hans pik, der kæmper mod stoffet i hørbukserne. Jeg bevæger mine hofter - ikke meget - men nok til at han kan mærke det.
Nu er det hans tur til at miste fatningen. Vi ligger yderst på molen, de andre både synes tomme, men det er stadig risikabelt. “Hvad vil du have” spørger jeg drillende. “Dig” stønner han. “Du er jo kaptajnen” siger jeg med påtaget alvorlig mine. Jeg rejser mig, har bogstaveligt talt lavet et fugtigt aftryk på hans bukser. “Og hvad kaptajnen befaler, skal han få” siger jeg med en nu kælen stemme. Han kigger sig omkring, man kan ikke se os fra kajen og med mindre nogen står med en kikkert, kan man heller ikke se os fra de andre både.
Jeg lyner langsomt hans bukser ned, men han kan ikke vente. Han presser ublidt mit hoved ned - men nok er han kaptajn, men selv en kaptajn har brug for en styrmand. Så jeg gør mig fri og kigger ham i øjnene. “Ro på. Sådan en kvinde man bare rykker rundt med er jeg ikke” siger jeg. “Undskyld” siger han brødbetynget.
Jeg smiler og beder ham om at stole på mig - jeg har en god fornemmelse af, hvad han vil ha’. Jeg sutter og slikker og han ligner et barn der har fået en tidlig julegave.
“Tag kjolen af” siger han. “Jeg vil se dine bryster”.
Jeg tager den af. Han begraver ansigtet i mine bryster, “hvorfor fanden har du valgt en kjole hvor du var så tildækket?” spørger han. Jeg svarer, at jeg prøvede at være anstændig. Han løfter mig lidt op, stikker en finger op, det udløser et højt “svup”.
“Er dette anstændigt i din verden” spørger han? Jeg ryster på hovedet. “Du lokker jo… mere end du aner. Umuligt ikke at fantasere om dig. Det er faktisk nok strafbart” siger han og niver mig i brystvorten. “Av” udbryder jeg. Det gjorde lidt ondt, men jeg mærker også noget anden. En lyst.. Han ser på mig. Bider let i brystvorten. Igen mærker jeg en skarp smerte men endnu tydeligere… reaktion. Han fornemmer det og konstaterer, at jeg kan lide det. Jeg nikker tøvende. “Rejs dig” siger han og jeg adlyder. Han presser min overkrop ned over kanten af rællingen, og trænger lydløst op i mig. Sådan - med udsigt til Øresund og en rosa himlen bliver jeg kneppet så grundigt, at jeg næsten ikke kan være i min krop. Han tager mine bryster i hænderne, niver igen let i brystvorterne og jeg mærker orgasmen komme rullende. Da jeg kommer, føles det som om båden er ved at gå under - jeg kan dårligt stå på mine ben. Han mærker det også. “Lille skat.. du trænger jo sådan til at blive kneppet” siger han.
Og sådan bliver det. Jeg kommer i en række orgasmer, kan ikke skille dem ad. På et tidspunkt løber der væske ned at mine ben, jeg ser overrasket ned, han er ikke kommet, pikken står smuk, rank og og indbydende. “Du sprøjter, lille tøs” siger han begejstret og slikker mine inderlår. Jeg stønner højt, han lægger mig ned på det hårde dæk og får væltet en vinglas i bevægelsen, men ingen af os ænser det. Jeg ser op i den smukke sommerhimmel og i hans mørke øjne. Små sveddråber samler sig på hans pande, han stønner og med et indestængt brøl, kommer han op i mig.
Efterfølgende ligger vi udmattede på dækket og ser op på himlen. Han rækker mig et håndklæde og jeg tørrer nødtørftigt hans sæd væk. Vi går ind i kahytten, han skænker resten af vinen og vi sidder i en behagelig stilhed.
Jeg har egentlig lyst til at blive siddende, men vi ved begge at det ikke går.
“Jeg må hjem” siger jeg. Han nikker. Jeg føler mig nødsaget til at sige noget mere. “Hør, jeg er jo egentlig lykkelig gift. Han nikker og tilføjer et “det er vi begge” mens hans hænder kærtegner mine knæ. Jeg ser alvorligt på ham og siger at vi jo naturligvis må stoppe det her. “Naturligvis” siger han og bliver også alvorlig. “Jeg elsker min kone - og hun elsker mig. Det her har været et dejligt eventyr”
Godt vi er enige siger jeg og vi skåler i resten af vinen.
Jeg siger farvel og lader mig velvilligt kysse. “Du er nu dejlig” siger han med et suk.
Da jeg kommer op på kajen kalder han mit navn.
“Catherine tjek dine sms’er … “
Jeg går lidt og åbner så SMS´en. Jeg aner ikke, hvor han har mit nummer fra, men jeg har modtaget en besked med et link til en sang. Jeg sætter mine AirPods i ørerne og kan ikke lade være med at smile, da Édith Piafs karakteristiske skrattende stemme synger "Non, je ne regrette rien”. Dejligt at vide, at han ikke fortryder.
Et sekund efter får jeg en ny sms :
“À bientôt" efterfulgt af en emoji med et skib.
Nu griner jeg. Måske skal vi ikke ses igen, men en besked med den franske “På gensyn” og billedet af et skib tolker jeg alligevel som en invitation til flere mulige sejlture.
Erotiske noveller skrevet af Justanotherhousewife