Hvordan har I andre det med at bruge kondom?
De fleste mænd her på SW har sikkert haft kondom på flere gange
Da jeg var en ung mand, var jeg blevet tudet ørene fulde af, at jeg endelig måtte sørge for at have kondomer med, så jeg ikke kom til at gøre en pige gravid i utide.
De første erfaringer med sex fik jeg med kvinder, der brugte p-piller, så jeg slap for kondomet i første omgang.
Senere mødte jeg flere kvinder, som ikke selv brugte noget, men det var velforberedte damer, der selv medbragte kondomer eller havde dem klar i natbordsskuffen.
Når de så tilmed gerne ville have lov til at montere den tynde gummidims på mig, så var det slet ikke så ubehageligt. Det blev nærmest en del af forspillet.
Jeg syntes der var noget pikant over, når en dame først sørgede for, at pikken var godt stiv, hvorefter hun langsomt rullede kondomet helt ned til roden. Måske gjorde hun lidt ekstra ud af at gnide små luftlommer, så gummiet sad helt tæt og stramt om pikken.
Det er min erfaring, at hvis det er nødvendigt at bruge det, så har kvinderne ikke det mindste imod, at det er dem, der ruller kondomet på.
Forhuden skal helst være trukket helt væk fra pikhovedet, hvis den ikke selv er gledet væk allerede. Jeg har det nok bedst med at glansen er blottet under kondomet.
Under selve samlejet tænker jeg normalt slet ikke over det, og først bagefter, når stivheden langsomt forsvinder, bliver man mindet om gummiposen, som godt fyldt måske er tæt på at glide af.
Når jeg skriver fortællinger om sex, kan jeg mange gange ikke lade være med at komme ind på emnet prævention. Det er ligesom en stor del af sexlivet, at man nødvendigvis ikke avler børn, før det er et fælles ønske.
Jeg har mange gange nævnt kondomet som en detalje i mine fortællinger, hvis jeg synes, at det skal med. Omvendt har jeg bemærket, at mange forfattere her på siden undgår at komme ind på emnet prævention i deres historier.
Hvordan har I andre det med at bruge kondom?
*
Desværre har jeg som ung haft 2 tilfælde af kondomer der gik i stykker, hvor jeg (måske på grund af uerfarenhed) først opdagede det da jeg trak mig ud.
Før og under samlejet har jeg aldrig oplevet det at bruge kondom som noget der ødelagde stemningen eller oplevelsen af samlejet.